Jakie funkcje pełnią rolety zewnętrzne?
Rolety zewnętrzne, jak sama nazwa wskazuje, montowane są po zewnętrznej stronie ścian danego budynku. Zależnie od tego, czy decydujemy się na nie od razu podczas budowy domu, czy zamierzamy je założyć już po zakończeniu prac budowlanych, wyróżniamy różne ich typy, w tym przede wszystkim na- i podtynkowe, nakładane oraz nadprożowe. Każdy z tych rodzajów rolet zewnętrznych niesie ze sobą wiele korzyści, o których warto dowiedzieć się więcej.
Nie tylko zastosowanie antywłamaniowe
Większość osób, które chciałyby zamontować rolety zewnętrzne, decyduje się na nie z powodu ich funkcji antywłamaniowej. Rzeczywiście tego typu rolety stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed wejściem włamywaczy przez drzwi lub okna, co jest szczególnie ważne, gdy teren wokół budynku jest nieogrodzony albo gdy mieszkamy na parterze czy jednym z najniższych pięter. Jednak rolety zewnętrzne mają jeszcze wiele interesujących funkcji, które przedstawiamy poniżej:
- Bardzo dobra izolacja przed hałasem dochodzącym z zewnątrz. Dzięki zasłonięciu rolety zewnętrznej możliwe jest ograniczenie przenikania dźwięków do wnętrza domu. Staje się to szczególnie ważne w przypadku mieszkania przy ruchliwej ulicy lub w pobliżu restauracji czy dyskoteki, gdzie nocne hałasy mogą być bardzo uciążliwe i utrudniać zasypianie.
- Zapewnienie poczucia prywatności, ponieważ zasłonięcie rolet pozwala na ochronę przed wścibskimi sąsiadami albo innymi osobami, które chciałyby zajrzeć w nasze okna z ulicy. Rolety zewnętrzne możemy również zaprogramować, aby zasłaniały się i odsłaniały o ustalonej godzinie nawet podczas naszej nieobecności, dzięki czemu nikt nie domyśli się, że przez dłuższy czas nie ma nas w domu.
- Bardzo dobra ochrona przed światłem. Zasłonięcie rolet zewnętrznych pozwala na całkowite odcięcie się od światła słonecznego czy ulicznych lamp, co zapewnia lepszy wypoczynek nocny nawet osobom, które mają lekki sen.
- Zapewnienie izolacji termicznej i dzięki temu oszczędność energii. Latem zasłonięte rolety uniemożliwiają nagrzewanie się naszego mieszkania od słońca i dzięki temu nawet w największe upały po wejściu do wnętrza jest przyjemnie chłodno. Natomiast zasłonięcie rolet zimą nie pozwala na uciekanie ciepła przez okna i dzięki temu zmniejsza nasze wydatki na ogrzewanie.